Almanlar işçi arıyor: 778 bin Türk’e yılda 50 bin euro maaşla iş hazır

Almanya; tıp, mühendislik, bilgisayar programcılığı, finans sektörü çalışan aramaya devam ederken yıllık ortalama brüt gelir 50 bin euroyu (yaklaşık 1 milyon TL) bulduğu öğrenildi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, birçok restoran yılda 30 bin euro maaş vaadiyle Türkiye’den garson getirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

2030 yılına kadar bu açığın 7 milyonu bulması beklenirken yetkililer bunun gerekçesi olarak yaşlanan ve azalan nüfusu gösterdi. Alman ekonomi dergisi Wirtschaftswoche, Almanya’daki şirketlerin yüzde 40’ının uygun personel bulma sıkıntısı yaşadığını yazdı. 2030’da çalışan nüfus 49.5 milyon, 2060’ta ise 35.7 milyon olacak. Bu nedenle yurt dışından ve özellikle de Türkiye’den işçi alımı kolaylaştırılıyor.

ÖNCE BİR YIL, SONRA SÜRESİZ

İlk olarak bir yıllık vize verilecek. İşin durumuna ve memnuniyete göre, süre uzatılacak ve ardından süresiz olarak ülkede kalmanın yolu açılacak.

Henüz yasal hazırlıklar sürse de, şu anda bile uygun iş bulup davet alan Türkler, çalışma vizesi ile gelebiliyor. Nitelikli personel açığı her geçen yıl artarken, Doğu Avrupalılar bu açığı kapatamıyor.

Almanya’daki tüm açık pozisyonların yüzde 20’si iki aydan fazla süredir boş. Almanya’da özellikle şu alanda işçi ve yabancı işçiler aranıyor:

Sağlık sektörü, mühendislikler, IT’ciler ve yazılımcılar, ekonomistler ve işletmeciler, müşteri temsilcileri, kaynakçı-demirci ve kaloriferci, nakliye ve lojistik sektörü, havacılık, medya, havaalanı çalışanları, hizmet sektörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir