Altın, haftaya güçlü bir başlangıç yaptı

Geçtiğimiz hafta Silicon Valley Bank’in iflas etmesinin ardından piyasalara adeta şok geçirirken fiyatlar da aşırılaşmaya başladı. SVB’nin iflasının diğer bankalara da sirayet edeceği kaygıları, piyasaları tedirgin ederken yeni bir Lehman Brothers vakası yaşanması kaygıları arttı.

Altın bu ortamda güçlenerek çıkmayı başarırken altı haftanın ardından 1.900 dolar/onsun üzerine döndü. Fed’in, Mart ayı toplantısında faiz artırımı için geri adım atacağı beklentisi oluşmasıyla, altın 1.915 dolar/ons seviyesine kadar uzanmış oldu. Seans sonu kapanışını ise 1.914 dolar/ons seviyesinden yaparak yüzde 2,5 kazançla seansı tamamladı.

Gümüş de bu ortamdan pozitif seyrederek günlük bazda yüzde 6’nın üzerindeki kazancıyla dikkat çekti. 20,53 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 21,80 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayarak yüzde 6,2 kazancı hanesine yazdı.

Platin dünkü seansta alıcılı seyir neticesinde 1.000 dolar/ons seviyesini aşarak Şubat ayının başından bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. 967 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1.000 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 4,2 kazançla seansı tamamladı.

Paladyum seansın en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken 1.400 dolar/onsun üzerine yerleşmiş oldu. 1.376 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1.468 dolar/ons seviyesinden günlük kapanışı yaparak yüzde 6,7 kazançla seansı tamamlamış oldu.

Kaynak: TROY

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir