Bitcoin (BTC) Likiditesi Son 10 Ayın En Düşük Seviyesinde!

ABD bankacılık krizlerinin derinden etkilediği kripto ekosisteminde, son on ayın en düşük likidite seviyesi görüldü.

Silvergate‘in SEN ve Signature‘ın Signet ağının bu ay itibariyle kapatılması, kripto endüstrisini düşük likidite riskine sürükledi. Finans piyasalarındaki kalıp haline gelen “Likidite kraldır” deyimi, yeniden gündeme oturmuş halde. Fed faiz kararı sürecinin, bankacılık krizlerinin, stablecoin sorunlarının ateşlediği finans piyasası sorunları kriptoyu da vurmuş durumda.

Likidite Sorunyla İlgili Görüşler Belirtildi

Son zamanlarda küresel olarak ekonomi sektörünü etkileyen birçok problem yaşandı. Yaşanan olay zincirinin BTC tarafına yansıması ise, “Likidite sorunları” şeklinde patlak verdi. Kaiko’nun araştırma müdürü olan Clara Medalie, Decrypt’e içinde bulunulan durumun “oldukça tehlikeli” olduğunu vurguladı.

Likidite krizine yönelik, Kaiko’nun son belirtmiş olduğu rapora göre, Silvergate‘in SEN ağının kapatılmasından sonra yüzde 1’lik piyasa derinliğinde 200 milyon dolar değerinde bir düşüş ile kendini ortaya çıkardı. İfadelerine devam eden Medalie, “Likidite havuzlarında düşüş gerçekleşmesi, traderlar açısından kesinlikle yukarı yönlü bir hamle olur. Fakat olayların sonunda daima bir dezavantaj ortaya çıkar. Alım baskısı azaldığında ise, fiyatlarda her an her şey olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir