Finans Şirketi: Bankacılık Krizi Bu Kripto Parayı Uçurabilir!

Bankacılık kriziyle beraber yükselişe geçen kripto endüstrisi, birçok yatırımcı için muazzam bir alternatif oldu. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) yaşanan yükselişle beraber birçok yatırımcı yatırımlarını kripto endüstrisine yöneltmiş durumda! Peki, uzmanlar ne düşünüyor? Finans şirketi Motley Fool açıkladı…

“Lider kripto para birimi Bitcoin, bankalarla yarışacak yeni bir tasarıma sahip!”

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere BTC’nin 28 bin dolar seviyesini aşmasıyla beraber, birçok yatırımcı Bitcoin’in yapısını keşfetmek, sunduğu avantajları öğrenmek istiyor. İşte Bitcoin’in en önemli özellikleri…

Ademi merkeziyetçilik

Bitcoin merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalıştığından, hükümet veya finans kurumu gibi tek bir varlık onu kontrol edemez. Bu yüksek düzeyde ademi merkeziyet, kullanıcılara daha fazla özgürlük sağlarken sansür veya manipülasyona karşı direnç sağlar.

Finansal katılım

Gelişmiş ekonomilerde vatandaşlar bankacılık ürünlerine kolayca ulaşabilirken, dünyanın başka yerlerinde insanlar bu lükse her zaman sahip olamıyor. Bitcoin ile tek ihtiyaç duyulan bir internet bağlantısıdır ve kişi bir bankaya ihtiyaç duymadan para gönderebilir, havale ödeyebilir ve değer depolayabilir.

Şeffaflık ve üstün güvenlik hizmeti

Bitcoin bir blockchain üzerinde çalıştığından, tüm işlemler halka açıktır ve değişmezdir, dolayısıyla asla değiştirilemez veya kaldırılamazlar. Bu şeffaflık ve güvenlik kombinasyonu, Bitcoin blockchain’i üzerindeki işlemlerin doğrulanmasını ve izlenmesini kolaylaştırır. Bu nedenle dolandırıcılık ve yolsuzluk riskleri neredeyse yok denecek kadar azdır.

Gizlilik

Bitcoin işlemleri herkese açık olsa da, işlemler herhangi bir kişisel bilgiyle bağlantılı olmadığı için ek bir gizlilik seviyesi vardır. İşlemlere bağlı tek bilgi, harflerin ve sayıların rastgele, benzersiz bir kombinasyonu biçimindeki genel adreslerdir. Teorik olarak, birisi bir adresten gelen tüm işlemleri takip edebilir, ancak bunların arkasında kimin olduğunu gerçekten bilme olasılığı hala zor.

Artan verimlilik ve işlevsellik

Taproot olarak bilinen 2021 güncellemesi sayesinde Bitcoin, akıllı sözleşme işlevini destekleyebilir hale geldi. Akıllı sözleşmelerle, belirli kriterler karşılandığında önceden tanımlanmış eylemleri yürütürken çeşitli finansal süreçler otomatikleştirilebilir ve kolaylaştırılabilir. Bu da kaçınılmaz olarak artan verimlilik ve yeni iş modellerine yol açar. Sadece tahmin edebilsek de, Bitcoin’in tam olarak Nakamoto’nun amaçladığı şeyi yaptığını varsaymak kolay olacaktır. Yatırımcılar büyük banka krizleri karşısında Bitcoin’in bu özelliklerine yönelebilir.

Uzmanlar bankacılık sektörünün BTC fiyatını yükseltebileceğini düşünüyor!

Konu ile ilgili Motley Fool uzmanlarının yaptığı yorumlar ise dikkat çekiyor. Motley Fool analistlerine göre, Bitcoin eleştirmenleri, Bitcoin’in oynaklığı bu kadar yüksekken ve bankalarda tutulan mevduatlar ABD hükümeti tarafından 250.000 dolara kadar sigortalıyken asla geleneksel bankacılığa bir alternatif olarak hizmet edemeyeceği gerçeğine işaret ediyor. Ancak, bu fiyat dalgalanmaları muhtemelen geçici bir olgu olabilir. Oynaklık, küçük bir piyasa değerine sahip varlıkların bir özelliğidir. Bitcoin’in genel değeri artmaya başladığında oynaklığı muhtemelen düşecektir.

Ancak şu an için, Nakamoto’nun vizyonu gözlerimizin önünde gelişiyor gibi görünüyor, çünkü daha fazla insan bankaların tamamen risksiz olmadığının ve genellikle müşteri fonlarını spekülatif faaliyetler için kullandığının farkına varıyor. Bankacılık sektörünü daha fazla türbülans vurursa, Bitcoin yükselmeye devam edebilir.

Ark Invest CEO’su Cathie Wood, Bitcoin ile ilgili görüşlerini kaleme aldı!

Ark Invest’teki Cathie Wood ve ekibi, bankacılık endüstrisindeki son kargaşanın arka planında, Bitcoin’in genellikle yalnızca altın gibi güvenli liman varlıklarında görülen özellikleri gösterdiğine inanıyor. Wood, bu haftanın başlarında kripto analistleri ile beraber, Bitcoin’in benimsenmesinin bir dönüm noktasının ortasında olduğunu savunan bir açık yazı kaleme aldı. Yazı, , ABD ve Avrupa’daki bir dizi bankacılık başarısızlığının ortasında Bitcoin için bir hafta içinde yüzde 25’ten fazla artışla aynı zamana denk geldi.

Yazıda Wood ve ekibi, Bitcoin’in bu kadar iyi bir hafta geçirmesinin nedeninin, Bitcoin’in icat edilmesinin ana nedenlerinden birinin tanınması olduğunu öne sürdü: yatırımlarını saklamak isteyenler için uygun bir alternatif olması ve merkezi olmayan yapısı nedeniyle birçok yatırımcının ilgisini çekti.

Wood’un ekibi, hafta sonu piyasa kapalıyken ve banka iflaslarıyla ilgili haberler dolaşırken, Bitcoin’in son 14 yıldır olduğu gibi işlediğine dikkat çekti. Aynı hafta sonu bankalar kapalıydı, Bitcoin bir ritmi atlamadı: Kabaca 33 milyar dolar ve yaklaşık 600.000 işlem yaptı, 2.037 yeni Bitcoin yayınladı, yaklaşık 1 milyon yeni adres çekti ve ağı güvence altına alan madenciler için 43 milyon dolar kazandı. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, tüm bunları belirli bir şirkete, kuruma, hükümete veya kişiye ihtiyaç duymadan yaptı. Ek olarak, genellikle şeffaf olmayan bir şekilde çalışan ve kararları bir avuç karar vericinin veya yetkilinin kaprislerine tabi olan bankaların aksine Bitcoin, kullanıcılara şeffaf, denetlenebilir, güvenilir ve merkezi olmayan bir çözüm sunar.

Lider kripto para birimi Bitcoin yükselişe geçebilir!

Bir diğer yandan yapılan yorumlar ise Bitcoin için son derece olumlu gözüküyor. Mevcut ekonomik görüntüde Fed Faiz artırımlarına devam ederse, bankalar daha da başarısız olacak. Birçok uzman, bunun Bitcoin’in yükselişine yönelik bir işaret olabileceğine dikkat çekerken, bunun önümüzdeki birkaç ay içerisinde mi yoksa birkaç gün içerisinde mi olacağını bilmiyor.

Son 14 yıldaki büyümesiyle beraber BTC, birçok yatırımcıya geleneksel bankacılığa bir alternatif olduğunu kanıtladı. Tam şeffaflık ve güvenilirlik sunan proje, yakın zamanda bankacılık sektörüne alternatif olduğunu kabul ettirebilirse, birçok yeni yatırımcı çekecek. Bununla beraber uzmanlara göre, Bitcoin’e yönelik arz talep dengesiyle beraber fiyat yükselişe geçebilir. Anlık olarak lider kripto para birimi Bitcoin, 27.898,74 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde yüzde 0.3 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir