Intel, 14. nesil CPU ailesinin tamamını CES’te tanıyor

Las Vegas’taki CES 2024’te Intel, 24 çekirdekli i9-14900HX gibi güçlü “HX” serisi yongaların yanı sıra yeni ana akım masaüstü CPU’ları içeren 14. nesil CPU ailesinin tamamını tanıttı. Güç yelpazesinin diğer ucu için Intel, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda performans ve verimliliği dengeleyen Core U İşlemci Serisi 1’i de tanıttı.

Elbette, Intel’in tamamen farklı iki dizüstü bilgisayar çip platformunu (Core Ultra çipleri ve 14. nesil donanım) dengede tuttuğunu görmek kafa karıştırıcı ancak her biri farklı bir amaca hizmet ediyor. (Aslında bu, Intel’in ultra taşınabilir işlemciler ile daha güçlü sistemlere yönelik işlemciler arasındaki tipik ayrımından çok da farklı değil.) Dizüstü bilgisayar alıcılarının çoğu için Core Ultra yongaları en mantıklısı: hala yeterince hızlılar ve mükemmel oyun performansı sunabiliyorlar.

Intel, 14. nesil CPU ailesinin tamamını CES’te tanıyor

Harici GPU’larla eşleştirildiğinde yapay zekayı hızlandıran NPU’lar da dahil olmak üzere Intel’in en yeni çip teknolojisinin tümüne sahipler. Ancak yalnızca ekstrem oyunlar ve medya oluşturma için hızlı bir makine istiyorsanız 14. nesil HX çipin saf gücü daha mantıklı olabilir.       

Intel’in en güçlü yeni dizüstü bilgisayar çipi Core i9-14900HX, sekiz P çekirdeği ve 16 E çekirdeği ile 5,8 GHz turbo frekansına sahip. Intel, oyun performansında AMD’nin Ryzen 7945X3D’sini %17 oranında geride bıraktığını ve ayrıca sanal bir prodüksiyonda çoklu görev yapma konusunda (Unreal Engine 5‘in MetaHuman oluşturucusunu ve RealityCapture yazılımını kullanarak) Ryzen 7945HX’ten %51 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Bu arada Core i7-14700HX, önceki modele göre 4 adet daha fazla E-çekirdeği de dahil olmak üzere toplam 20 çekirdeğe sahip. 14. nesil HX yongaları aynı zamanda Thunderbolt 5 ve 4 bağlantılarının yanı sıra Wi-Fi 6E ve yeni Wi-Fi 7 standardı için ayrı donanımları da destekleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x