İsveç Başbakanı Kristersson’dan ‘NATO’ açıklaması: Üyelik için hazırız, Türkiye’deki seçimlerden sonra onay bekliyoruz

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’nin ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusuna seçimlerden sonra onay vermesini beklediklerini belirterek “Biz hazır olduğumuzu düşünüyoruz ama Türkiye’nin kararlarını sadece Türkiye verebilir. Buna saygı duyuyoruz. İsveç olarak Finlandiya ile beraber girmeyi isteriz. Biz de üyelik için hazırız. Türkiye’deki seçimlerden sonra onay bekliyoruz” diye konuştu.

Almanya’yı ziyaret eden Kristersson, Başbakan Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında, NATO üyeliği konusundaki soruları yanıtladı. İsveç Başbakanı NATO’ya üyelik sürecinde verdiği destekten ötürü Almanya’ya teşekkür ederken Ukrayna’ya destek olmaya sürdüreceklerini söyledi. Kristersson, “Putin emperyalist emellerine ulaşamayacağını bilmeli” dedi.

Kristersson, Hertie Yönetim Okulu’nda yaptığı konuşmada da Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna ve Batı Balkan ülkelerini kapsayacak şekilde genişlemesinin, Rusya ve Çin’in etkisine karşı koymak için önemli olduğunu söyledi. Ukrayna savaşının AB için kritik bir jeopolitik dönüm noktası olduğunu ifade eden Kristersson, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, genişlemeyi yeniden gündeme getirdi, ancak yeni ülkeleri AB’ye entegre etmek zor olacak. Bunun alternatifi Rusya ve Çin’in etkisine engel olmamaktır. Bu hem AB hem de çevremizdeki tüm istekli ülkeler için en az arzu edilen sonuç olacaktır” diye konuştu.

Kristersson ayrıca yeni üyeleri entegre edebilmek için AB içinde kurumsal reformların öneminin altını çizerek “Ukrayna ve diğer aday ülkeler, AB’ye katılmaya hazır olduklarında, halihazırda kulüpte yer alan bizler onları karşılamaya hazır olmalıyız” açıklamasında bulundu.

İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin de onayını gerektiren katılım için Macaristan ve Türkiye’den henüz onay almadı. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir