Küçük İpuçlarıyla Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Renkli çamaşırları yıkamayla ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtları…

Kıyafetleri gruplandırın

Kıyafetleri gruplayarak yıkamayı alışkanlık haline getirirseniz çamaşırlarınızın renk ömrünü uzatabilirsiniz. Çamaşırlarınızı:

renklerine

yıkama derecesine

kullanılan kumaşa

yıkama önerilerine

göre ayırdıktan sonra yıkayın. Giysileri gruplandırıp topluca yıkamak su tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

Yıkama Derecesine Dikkat Edin

Özellikle açık renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorusu çamaşır yıkarken çoğu zaman kafamızı karıştırıyor. Açık renkli giysiler genellikle 30 ila 40 derecede ya da soğuk suda yıkanabilir. Ancak yıkama sıcaklığına karar verirken mutlaka giysilerin ve çarşafların etiketlerini kontrol etmelisiniz. Eğer aynı grupta farklı derecelerde yıkanması gereken çamaşırlar varsa, en düşük sıcaklıkta yıkanması gereken kıyafetlerin derecesini baz almalısınız.

Açık renkli çamaşırları nasıl yıkayacağımızı öğrendik peki ya koyu renkliler kaç derecede yıkanır? Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz.

Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Siyah ve koyu renkli giysilerinizin rengini korumak için üretilen deterjanlar, giysilerinizin renk ömrünü uzatıp daha uzun süre kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Doğru Deterjan Seçimi

Evinizde renkli giysiler ya da koyu renkler için özel üretilmiş bir deterjan yoksa giysilerinizi yıkarken normalde kullandığınız deterjan ölçeğinden daha az miktarda deterjan kullanın. Ortalama ağırlıkta doldurulmuş bir makine için yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar deterjan yeterli olacaktır. Gereğinden fazla kullanılan deterjan, giysilerinizin boyalarının akmasına ya da kumaşlarda kalıntı bırakarak renklerin solmasına neden olabilir.

Makinede Kumaş Dostu Devirleri Tercih Edin

Geldik renkliler kaç devirde yıkanır sorusunun cevabına… Siyah ve renkli kıyafetleriniz, çıkması zor lekelerle kaplı ya da çok kirli değilse çamaşırlarınız için yüksek devirler tercih etmemelisiniz. Yüksek devirde yıkanan kumaşların lifleri zarar görüp dokumaların araları açılabileceğinden gerçek renginin solması gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Daha düşük/yumuşak çalkalama, giysilerin yıpranmış ve soluk görünmesine neden olan daha az lif kırılması anlamına gelir.

Yıpranmış ve solgun görünen kumaşların önüne geçmek için makinenizin elde veya hassas modunu tercih etmeniz her zaman daha yararlı olacaktır. Genellikle siyahlar için önerilen devir 600 civarıdır. Ayrıca ipek, saten gibi kolayca zarar görebilecek hassas kumaşlarda ve keten gibi kolayca kırışabilen kumaşlarda, kırışıklıkları azaltmak için düşük hızdaki devirleri tercih etmelisiniz. Bu size ütüleme konusunda da kolaylık sağlayacaktır.

Makineyi Doğru Şekilde Doldurun

Makinenizi doldururken ilk dikkat etmeniz gereken şey; koyu ve rengi solabilecek giysileri yıkamadan önce ters çevirmektir. Bu, kumaşın hasar görmesini, tiftiklenmeyi ve yıpranmış bir görünüm oluşmasını önleyecektir. Renkli çamaşırlarınızın zarar görmemesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da makineyi kapasitesinden fazla doldurmamaktır.

Direkt Güneş Işığından Koruyun

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamak, siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Renk Verip Vermediğini Kontrol Edin

Bir kıyafeti ilk kez yıkayacaksanız ve renk verme ihtimali olduğunu düşünüyorsanız, diğer çamaşırlarınızı hiç tehlikeye atmadan etiketindeki yıkama önerileri doğrultusunda tek başına yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesi çalışırken aralıklarla kontrol ederek kıyafetin suya renk verip vermediğini kontrol edebilir, eğer vermemişse sonraki yıkamalarda gönül rahatlığı ile diğer çamaşırlarınızla yıkayabilirsiniz.

Siyah Çamaşırlar Hangi Deterjanla Yıkanır?

Toz deterjanlar yerine sıvı deterjan tercih etmeniz siyah giysilerin rengini korumanıza yardımcı olacaktır.

Renkliler Sentetikte mi Yıkanır?

Çamaşırlarınızı hangi programda yıkayacağınız, giysilerinizin kumaş türüne göre değişir. Sentetik kumaşlar, doğal liflerden ziyade insan yapımı kumaşlardır. Eğer renkli çamaşırlarınız polyester, akrilik, naylon gibi sentetik kumaşlardan yapıldıysa bu modda yıkama yapabilirsiniz.

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır?

Çamaşırları koyu renkli çamaşırlar, açık renkliler, siyahlar ve beyazlar şeklinde renklerine göre ayırarak yıkamak, çamaşırlarınızın rengini daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır. Çamaşırlarınızı renklerine göre ayırıp benzer renkleri beraber yıkarsanız koyu renklilerden çıkan boyalar açık renklilerde leke yapmaz, koyu renklilerinizin ise rengi hemen solmaz.

İki Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

İki renkli kıyafetlerinizi düşük ısıda ya da soğuk suda yıkayarak renklerinin birbirine geçmesine engel olabilirsiniz.

Evinizdeki su kalitesine uygun deterjanlar kullanmak da kumaşların rengini korumada etkili olacaktır. Demir yüklü su ya da kireçli ve sert bir su (kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olduğundan) deterjanları daha az etkili hale getirebilir ve giysilerde lekelenmeye neden olabilir.

Suyunuzun nasıl bir özelliğe sahip olduğunu duş ve tuvaletlerinizi gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Eğer suyunuz yüksek bir demir içeriğine sahipse kırmızı lekeler görebilirsiniz. Bu tür bir suya sahipseniz klorlu ağartıcı kullanmak, giysilerinizde sarı lekelere neden olabilir. Alternatif olarak daha etkili ve çevre dostu bir seçenek olan oksijenli ağartıcıları tercih edebilirsiniz. Kireçli ve sert bir su ise banyo armatürlerinde sert, temizlenmesi zor tortular bırakarak size kendini belli edecektir. Bu tür sularda eğer deterjanınız yeterince güçlü değilse daha fazla miktarda kullanmanız gerekebilir. Ayrıca yıkamalarda hiç yumuşatıcı kullanmamak da renkli giysilerinizin zamanla solmasına neden olabilir.

Terden dolayı oluşan sarı lekeli veya yağ, kahve ve deodorant lekeli renkli kumaşlar nasıl yıkanır? Bu tür zorlu lekeleri kumaşlardan çıkarmak için çamaşırlarınızı makinede yüksek ısıda yıkamak yerine önce elde yıkayın. Bu şekilde yıkamak çamaşırların renginin karışmasını da engeller. Sıvı deterjan, bulaşık deterjanı veya şampuanla lekeleri nazikçe ovalayabilir ya da bunun yerine kıyafetleri makinenizin ön yıkama programında düşük ısıda yıkayabilirsiniz.

Söz konusu renkli çamaşırlar nasıl yıkanır olduğunda benzer ağırlıktaki eşyaları birlikte yıkayın. Aynı renkte iki koyu giysiyi, örneğin bir kazak ve kot pantolonu birlikte yıkamayın. Çünkü bu örnekteki gibi farklı ağırlıktaki giysileri bir arada yıkamak, hafif olan giysinin kumaşını zedeleyip dokumaların arasını açacağından zamanla renginde de solma meydana getirebilir.

Açık Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Açık renkli giysiler genellikle 30 ila 40 derecede ya da soğuk suda yıkanabilir. Ancak yıkama sıcaklığına karar verirken mutlaka giysilerin ve çarşafların etiketlerini kontrol etmelisiniz. Eğer aynı grupta farklı derecelerde yıkanması gereken çamaşırlar varsa, en düşük sıcaklıkta yıkanması gereken kıyafetlerin derecesini baz almalısınız.

Koyu Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Koyu ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Kurutulmalı?

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamanız siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Kaynak:temizsözlük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir