Milli Mücadele’nin kadın kahramanları AKM seyircisiyle buluşuyor

Milli Mücadele sırasında hem cephede hem cephe gerisinde mücadele eden kadın kahramanların anlatıldığı, “ANA-DOLU Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları” oyunu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlama amacıyla Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

Şerife Bacı’dan Kara Fatma’ya, Makbule Efe’den Safiye Hüseyin’e Milli Mücadele sırasında olağanüstü bir cesaret ve azimle mücadele eden kadın kahramanların hikâyesi, Atatürk Kültür Merkezinde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırladığı oyun, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında 29 ve 30 Ağustos tarihlerinde AKM’de sahnelenecek. Milli Mücadele sırasında kadınların zafere giden yolda gösterdikleri mücadele ve çabayı konu alan “ANA-DOLU Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınları” oyunu, 93 Harbi’nde mücadele eden ve Milli Mücadele döneminde de Türk kadınına örnek olan Nene Hatun’a da saygı duruşunda bulunuyor.

İlknur Bektaş’ın yazdığı ve Sezai Yılmaz’ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Bekir Beğen’e, kostüm tasarımı Berna Yavuz’a, ışık tasarımı Eser Dursun’a, müzikleri Selçuk Yılmaz’a, koreografi düzeni ise Volkan Ersoy’a ait. Oyunda Eda Beril Geylek, Özlem Uslu, Belgin Alptekin, Kübra Özdemir, Hilal Yüksel, Aslı Atmaca, Gülendam Yılmaz, Simge Uzun, Mekselina Düğdü, Tude Alaca, Onur Emre Teber, Samet Talayman, Cemil Başdoğan, Burak Halit Günuğur, M. Yusuf Öztürk, Berkay Alkan ve M. Enes Vatansever rol alıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x