BIden’a milyonlarca dolar aktarılmış: Oligark parasıyla siyasi imtiyaz

ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı James Comer, ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Rus, Kazak ve Ukraynalı oligarklardan aldığı ödemelerin belgelerini yayınmladı. ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı James Comer, yaptığı yazılı açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın ve iş ortaklarının Rus, Kazak ve Ukraynalı oligarklardan 20 milyon doların üzerinde aldığı ödemenin belgelerini paylaştı. Açıklamada belgelerin Biden’ın başkan yardımcılığı döneminde Biden ailesinin ve iş ortaklarının Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’daki oligarklardan nasıl milyonlar aldığını özetlediğine dikkat çekilerek, “Hunter Biden milyonlarca dolarlık ödeme aldıktan sonra dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden, oğlunun Washington DC’deki yabancı ortaklarıyla yemek yedi” denildi.

Milyonlarca dolar ödeme

Söz konusu ödemeler karşılığında Biden ağına erişim dışında hiçbir gerçek hizmet sağlanmadığı öne sürülen açıklamada, “O zamanki Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın dünyanın dört bir yanından oğluna para gönderen oligarklarla yemek yediği Cafe Milano’daki yemekler bunu açıkça ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi. Hunter Biden’ın Yelena Baturina, Mykola Zlochevsky ve Kenes Rakishev’den milyonlarca dolar ödeme aldığı belirtilen açıklamada, “Başkan Yardımcısı Biden, onlarla 2014 ve 2015 baharında Washington DC’de akşam yemeği yedi” denildi.

Yolsuzluk izi sürülecek

Söz konusu yemeğin Biden ailesini zenginleştirmek ve erişim, güç ve nüfuz sinyalleri göndermek için kullanıldığı aktarılarak, “Joe Biden’ın başkan yardımcılığı sırasında Hunter Biden onu Kazakistan, Rusya ve Ukrayna’daki oligarklardan milyonlar kazanmak için ’marka’ olarak sattı” denildi. Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi’nin, yabancı aktörlerin Biden’ları hedef alıp almadığını, Başkan Biden’ın tehlikeye atılıp atılmadığını, yolsuzluk yapıp yapmadığını ve ulusal güvenliğinin tehdit edilip edilmediğini belirlemek için para izini sürmeye ve tanık ifadesi almaya devam edeceği belirtildi.

Cafe Milano’da yemekler

Söz konusu ödemeler karşılığında Biden ağına erişim dışında hiçbir gerçek hizmet sağlanmadığı öne sürülen açıklamada, “O zamanki Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın dünyanın dört bir yanından oğluna para gönderen oligarklarla yemek yediği Cafe Milano’daki yemekler bunu açıkça ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi.

Paravan şirket kullanıldı

Hunter Biden ve Devon Archer’ın Rosemont Seneca kuruluşlarını Avrupa ve Asya’daki oligarklardan milyonlar getirmek için kullandığı ifade edilen açıklamada, “Şubat 2014’te Rus milyarder Yelena Baturina, Hunter Biden ve Devon Archer ile ilişkili bir paravan şirkete 3,5 milyon dolar gönderdi” denildi. Hunter Biden’ın 2014 ilkbaharında Ukraynalı oligark Mykola Zlochevsky tarafından Burisma Holding’in yönetim kuruluna alındığı ve her yıl 1 milyon dolar ödeme yapıldığı ifade edilen açıklamada dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden, ilk ödemelerinin hemen ardından Ukrayna’yı ziyaret etti. Hem Devon Archer hem de Hunter Biden için Burisma’dan yapılan ödemeler Rosemont Seneca Bohai’ye havale edildi. Ödemeler kademeli olarak Hunter Biden’ın farklı banka hesaplarına aktarıldı” ifadeleri kullanıldı. Hunter Biden’ın Yelena Baturina, Mykola Zlochevsky ve Kenes Rakishev’den milyonlarca dolar aldığı belirtilen açıklamada, “Başkan Yardımcısı Biden, onlarla 2014 ve 2015 baharında Washington DC’de akşam yemeği yedi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x