Harvard Üniversitesi, Antisemitizm Söylemleriyle Gündeme Gelen Rektörü Görevde Tutma Kararı Aldı

Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay, Yahudi soykırımını destekleyen bazı ifadelerde bulunmuştu. Bu ifadelere rağmen Harvard yönetimi, rektörü görevde tutma kararı aldı!

Kaynak: https://www.theguardian.com/education…

Harvard Üniversitesi yönetim kurulu, antisemitizm açıklamalarıyla gündeme gelen rektör Claudine Gay hakkında dikkat çeken bir karar aldı.

Üniversitedeki en yüksek yönetim organı Harvard Corporation, Claudine Gay’in görevine devam edeceğini dile getirdi.

Claudine Gay, Pennsylvania Üniversitesi ve MIT rektörleri, üniversite kampüslerinde antisemitizmle ilgili olan kongre konuşmasında karşı karşıya kaldılar.

Kongre Üyesi Elise Stefanik, Yahudilerin soykırımı için çağrıda bulunmanın üniversitelerin kurallarını ihlal edip etmeyeceği sorusuna ‘Evet’, ya da ‘Hayır’ cevabı talep etti. Başkanların tepkileri, soykırım çağrılarını yeterince kınamadıkları için oldukça eleştirildi. Claudine Gay ise Yahudilerin soykırımını destekleyen isimlerdendi.

The Harvard Corporation: “Bu çalkantılı ve zor zamanda, oybirliğiyle Başkan Gay’in yanındayız.”

Meclis, eğitim ve iş gücü komitesi, Harvard’da antisemitizim hakkında bir kongre soruşturması yaptığını duyurdu.

Pensilvanya Üniversitesinin başkanı Liz Magill, eleştirilerden ötürü istifa etti.

Claudine Gay, Harvard Crimson ile yaptığı röportajda kongre ifadesi sırasında verdiği yanıt için herkesten özür diledi. Bunun yanı sıra 700’den fazla öğreti üyesi, görevden alınma çağrılarına karşı Claudine Gay’i destekleyen bir dilekçe imzaladı.

12 Aralık’ta Harvard Corporation, Claudine Gay’in başkanlığına destek bildirisi yayınladı.

‘Harvard Corporation üyeleri olarak, bugün Başkan Gay’in Harvard Üniversitesi’ndeki liderliğini sürdürmesine verdiğimiz desteği tekrardan teyit ediyoruz.’

“Kapsamlı müzakerelerimiz, Başkan Gay’in topluluğumuzun iyileşmesine yardımıcı olmak ve karşılaştığımız çok ciddi toplumsal sorunları ele almak için doğru lider olduğuna güvenimiz tamdır.”

“Bu çalkantılı ve zor zamanda, oybirliğiyle Başkan Gay’i destekliyoruz. Harvard’da açık söylemi ve akademik özgürlüğü savunuyoruz. Öğrencilerimize karşı şiddet çağrılarının ve sınıf deneyiminin bozulmasına müsamaha gösterilmeyeceğine dair güçlü inancımızda birlik içindeyiz.”

“Harvard’ın misyonu, derin toplumsal sorunların ele alınmasına ve yapıcı söylemin teşvik edilmesine yardımcı olacak bilgi, araştırma ve keşfi ilerletmektir. Başkan Gay’in Harvard’ı en iyi şekilde ilerleteceğinden eminiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x