İsrail-Filistin Savaşında Son Durum: Ölen İsraillilerin Sayısı 1300’e Ulaştı

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 1203’e ulaşırken, BM verilerine göre 338 binden fazla Filistinli ise yerinden oldu. 

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre Gazze’den düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 1300’e ulaştı.

Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 6. gününde devam ediyor. İşte son durum…

Hamas’ın 7 Ekim’deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar altıncı gününde devam ediyor. Toplam ölü sayısının 2 bini aştığı açıklanırken, İsrail gece boyunca Gazze’ye yönelik saldırılarına devam etti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 1203 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 bin 763 kişinin yaralandığı kaydedildi. BM verilerine göre 338 binden fazla Filistinli yerinden oldu.

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre Gazze’den düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 1300’e ulaştı. Devlet televizyonu, saldırılarda yaralanan İsrailli sayısını da 350’si ağır olmak üzere 3 bin 300 olarak açıkladı.

Ürdün, İsrail’in tam abluka ve yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi için Mısır’a bir insani yardım uçağı yolladığını açıkladı. Haşimi Hayır Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, çoğunlukla ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan uçağın Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın talimatı ve silahlı kuvvetlerin işbirliğinde Gazze’ye gönderildiği belirtildi.

Uçağın ayrıca Mısır’ın koordinasyonunda gönderildiği belirtilerek, “Uçak önce Mısır’a gidecek ve Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’deki sağlık yetkililerine teslim edilecek” ifadeleri kullanıldı. İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi.

Katz, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, 6. gününe giren İsrail-Filistin çatışmasında abluka altındaki Gazze’de İsrail’in yoğun bombardımanı nedeniyle artan insani yardım çağrılarına cevap verdi. İsrailli Bakan, “Gazze’ye insani yardım mı? İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek” ifadelerini kullandı.

Katz, İsrail’in Gazze’de silahlı-sivil ayrımı yapmaksızın toplu cezalandırma yöntemine başvurduğu yönünde yapılan uluslararası tepkilere, “İnsani olana karşı insani. Kimse bize ahlak dersi vermesin” sözleriyle çıkıştı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’de ‘teröristlerin, çocukların kafasını kestiğine’ dair resimler ve doğrulanmış haberler görmediğini ifade etti. Biden, çarşamba günü ABD’de yaşayan Yahudi cemaati liderleriyle toplantısında konuşurken, “Bu işi uzun zamandır yapıyorum. Teröristlerin çocukların kafalarını kestiği fotoğrafları göreceğimi ve teyit edeceğimi hiç düşünmezdim” demişti.

CNN’in aktardığına göre bir Beyaz Saray yetkilisi, Joe Biden’ın açıklamaları yalanladı. Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın ‘teröristlerin, çocukların kafasını kestiğine’ dair resimler ve doğrulanmış haberler görmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x