İsrailli üst düzey yetkiliden istifa

İsrail’de üst düzey emniyet yetkilisi, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in “gerekli kriterleri” gözetmeden İsrailli sivilleri silahlandırma kampanyasına tepki göstererek görevinden istifa etti.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Ben-Gvir’in başında bulunduğu Ulusal Güvenlik Bakanlığına bağlı Ateşli Silahlar Şube Müdürü Yisrael Avisher, Ben-Gvir’in kriter gözetmeden İsrailli sivillere silah dağıtma politikasına tepki göstererek istifasını sundu.

Avisher, geçen hafta İsrail Meclisinde yapılan bir oturumda, İsrail’deki Yahudi vatandaşlarına silah ruhsatı çıkarılmasını sağlamak için liyakati olmayan kişilerin Bakanlığa görevli olarak atandığını duyurdu.

Ulusal Güvenlik Bakanlığında 6 yıl görev yaptıktan sonra 2020’de Ateşli Silahlar Şube Müdürü görevine getirilen Avisher, “Bakan Itamar Ben-Gvir’e yakın bazı isimlerin yasal yetkileri olmaksızın bazı silah ruhsatı başvurularını onayladığını” belirtti.

Avisher, Ben-Gvir’e bağlı personelin, Bakan’ın ofisinde bir “komuta merkezi kurduğunu” ve bu merkezin bazı ruhsat başvurularına diğerlerine göre öncelik verildiği yönünde endişeleri artırdığını kaydetti.

Ben-Gvir’in ofis personelinin, normalde en az bir ay olması gerekirken, sadece bir günlük eğitim alarak geçici “ruhsatlandırma yetkilisi” olarak atandıklarına işaret eden Avisher, silah ruhsatlarının, bunun için gerekli kriterleri karşılamayan kişilere verildiğini vurguladı.

“ŞEKER GİBİ SİLAH DAĞITIYORLAR”

Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey bir güvenlik yetkilisi de, bu durumun “felakete davetiye çıkardığını” belirterek, “Şeker gibi silah dağıtıyorlar. Silah ruhsatı çocuk oyunu değildir. Bakanlıkta neredeyse hiçbir denetim yok” ifadelerini kullandı.

Muhalefetteki Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi Milletveki Yoav Segalovitz de Bakan Ben-Gvir’e tepki gösterdi.

Segalovitz, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bakan Ben-Gvir, hükümet gücünü kullanarak kamu görevlilerini terörize ediyor” ifadelerini kullandı. Segalovitz, Ben-Gvir hakkında “görevi kötüye kullanma suçunda cezai soruşturma başlatılması” gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x