Meteorolojiden 10 İle Sarı ve Turuncu Kodlu Uyarı: Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre ülkenin doğusu yoğun kar yağışı etkisine giriyor.

Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman, Bitlis, Muş, Van’a sarı kodlu uyarı; Hakkari ve Şırnak için ise turuncu kodlu uyarı yayınlandı.

Yapılan değerlendirmede şu ifadeler yer aldı:

“Yağışların Bingöl, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Diyarbakır, Adıyaman ve Batman’ın kuzey, Muş ve Van’ın güney, Bitlis’in güney ve batı, Mardin’in doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Şırnak’ın doğusu ile Hakkari çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Cumartesi (23.12.2023) günü gece saatlerine kadar etkili ve genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, 1200 m üzeri rakımlı kesimlerde yer yer yoğun (20 cm üzeri) kar şeklinde olması beklenen kuvvetli yağışların sebep olabileceği sel su baskını, ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi ve yüksek kesimlerde tipi ile buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

KARADENİZ’DE FIRTINA BEKLENİYOR!

Batı Karadeniz’de rüzgarın bugün ilk saatlerde doğusunda, öğle saatlerinden itibaren genelinde batı ve güneybatı, zamanla kuzeybatı yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (50-90 km/saat) kuvvetli fırtına, yer yer 10 kuvvetinde (105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, yarın sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz’de rüzgarın bugün ilk saatlerde batısında, öğle saatlerinden itibaren genelinde batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, açıklarında 9 kuvvetinde (90 km/saat) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, yarın öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x