Sanatçılar ‘Gazze İçin Ben de Oradaydım’ konseri düzenledi

Yaşananlara tepki göstermek ve ‘savaşa dur’ demek için bir araya gelen ünlü sanatçılar TRT ekranlarından yayınlanan canlı konserde barış çağrısı yaptı.

Sunuculuğunu Yavuz Bingöl ile Fulya Öztürk’ün yaptığı ve TRT Müzik kanalından canlı olarak ekranlara gelen gecede şarkılar İsrail zulmüne tepki için söylendi. Etkinliğe katılamayan pek çok sanatçı ise yolladıkları görüntülü mesajlarla yaşanan acılara ortak oldu. Konserin açılışında Yavuz Bingöl, Gazze için yazdığı şarkıyı, kendisine eşlik eden Antakya Medeniyetler Korosu ile seslendirdi.

Gecede, Yavuz Bingöl, Emel Mathlouthi, Alim Qasımov, Azerin, Antakya Medeniyetler Korosu, Fahir Atakoğlu, Elif Buse Doğan, Sinan Akçıl, Ercan Saatçi, Özhan Eren, Ahmet Koç, Orhan Hakalmaz, Ali Mahzuni, Yiğit Mahzuni, Aykut Arslan, Audrey Wozniak, Oktay Üst ve İbrahim Sadri sahne aldı.

“BİZİM SESİMİZ UMARIM ONA ULAŞIR”

Kafasını kuma gören pek çok sanatçı olduğunu söylen Sinan Akçıl, piyanonun başına oturarak, Gazze bombalınken kendisine ulaşan bir gençle arasında geçen diyaloğu anlattı. Gencin, kent bombalanırken sesleri duymamak için kendi şarkısını dinlediğini aktaran Akçıl şöyle konuştu:

“Bana sosyal medyadan ulaştı ve durumunu anlattı. Ne kadar güzel, inşallah bir gün bir konserde senin yüzüne söylerim bu şarkıyı dedim. Sonra ondan haber alamadım. Umarım katlettiği 18 bin kişi arasında olmamıştır. Bizim sesimiz umarım ona ulaşır. Bu şarkıyı onun için söylemek istiyorum”

Akçıl ardından Gazzeli genç için ‘Güzel Kız Özel Kız’ şarkısını seslendirdi.

“BU SAVAŞ KÖTÜ YIPRATTI BİZİ”

Şarkıcı Murat Kekilli, insani bir görev amacıyla bir araya geldiklerini ve ölen çocuklara artık dünyanın da sessiz kalamadığını söyledi. Duyarlı insanları gördükçe umutlarının tazelendiğini anlatan Kekilli ayrıca sanat dünyasını daha fazla ses çıkarmaya davet edip şöyle konuştu:

“Dünyadan da güzel tepkiler var. Sanatın, siyasetin ve sporun içinde de duyarlı insanlar olduğunu biliyorum ve onları gördükçe umutlarım tazeleniyor. Bu savaş kötü yıprattı bizi, insanlığımızı sorgulattı. Önüme düşen videoları gördükçe söyleyecek kelime bulamıyorum, hiçbir dilde İsrail’in bu yaptığı kötülüğün karşılığı yok. Bir savaş bu kadar böyle alçalmamalıydı, dünyadaki savaşlar tarihine bakıyorum, hiçbir onuru yok bu savaşın. Orada bebekler katledilirken sizin daha fazla susmayacağınızı umuyorum, gelin kardeşimiz olun, oradaki kardeşlerimize el atalım, onların hayata tutunması için elimizden geleni yapalım. Dünyanın merhametine ve vicdanını ihtiyaçları var. Lütfen sessiz kalmayalım”

“ACILARIMIZI MÜZİKLE DE DİLE GETİRİYORUZ”

Gecede sahne alan isimlerden Elif Buse Doğan ise duygularını şu sözleriyle dile getirdi:

“Bugün toplu bir şekilde sanatçı büyüklerimizle sesimizin daha çok yükseleceğine inanıyorum. Yavuz Bingöl’e çok teşekkür ediyorum bunun için. Biz Türk toplumu olarak acılarımızı müzikle de dile getiriyoruz. Bugün en iyi yaptığım işle onlara destek olacağım için mutluyum. Hiçbir toprak parçası ya da siyasi emel insan canında asla kıymetli değil. Masum bebekler, çocuklar ve sivil halk katledilirken insanın canının yanmaması mümkün değil. Bunu görmemek ve buna ses çıkarmamak da bence suça ortak olmaktır. Gazze’de yaşananlar insanlık onuruna da ters. Dilerim en yakın zamanda biter, savaşa dair bir şey duymayız”

“75 YILDIR İŞGAL 75 GÜNDÜR ACI VAR”

İsrail’in Filistin saldırıları sonrası geçen ay Filistin için şarkı hazırlayan Yavuz Bingöl, üzerlerine düşeni yaptıklarını ve sanatçıların tarihe not sanatla İsrail’i mahkum edeceğini anlattı. İsrail’in 75 yıldır Gazze’yi işgal ettiğini söyleyen Bingöl, “Gazzeli çocuklarımız ve ölen insanlar için daha fazlasını yapabilirdik, ‘daha fazla çaba sarf edebilir miydik?’ diye düşünerek harekete geçtik. Ve ulaştığım tüm sanatçı arkadaşlarım çoğu kabul edip geldik. İstanbul’dan sesimizi duyuracağız acil ateşkes için. Daha fazla çocuk, anne, kadın, yaşlı ve genç ölmesin diye, sanatın gücü ile kendi alanımızdan büyük bir ses olmayı düşündük. 75 yıldır bir işgal var ve 75 gündür acı var. Biz sanatçılar olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Sanatçılar tarihte mahkum edecek bu olanları şiire yansıtacak, kim türküsünü yakacak, kimi bestesini yapacak, yarın başka bir filmini çekecek” şeklinde konuştu.

OKAN BAYÜLGEN’DE ‘GAZZE İÇİN BEN DE ORADAYDIM’ DEDİ

Şarkıcı ayrıca dünyanın pek çok noktasında savaşa dikkat çekmek için konser vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi. Okan Bayülgen ise amaçlarının çocuklar için bir şeyler yapmak ve savaşın son bulmasını sağlamak olduğunu ifade edip “Bu gece çok değerli ve önemli. Ben de oradaydım Gazze için. Yavuz Bingöl’e çok teşekkür ediyoruz, burada tüm sanatçıların bir araya gelmesi. Ben müzik yapmayacağım birkaç cümle söyleyeceğim. Çünkü unutmamalıyız, unutturmamalıyız, gündemden hiç düşürmemeliyiz. Çünkü dünya seyirci kalıyor. Biz ne kadar gündemde tutarsak, ses yükseltirsek o kadar önemli. Tek amacımız tabii ki çocukları kurtarmak” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x